Lokalitet se nalazi na teritoriji opštine Kikinda, u ataru mesta Iđoš i proglašen je arheološkim nalazištem od velikog značaja. Pored stručnjaka iz Srbije, iz kikindskog Narodnog muzeja, Balkanološkog instituta SANU, partneri na projektu su stručnjaci i studenti univerziteta u Dablinu i Kardifu.
Zanimljivo je da su se na lokalitetu Gradište iskopavanja odvijala u nekoliko navrata, i to u dužem vremenskom periodu – počev od 1913. pa do 1972. godine. Realizacija aktuelnog projekta revizionih arheoloških istraživanja trebalo bi da bude nastavljena i narednih godina.
Na lokalitetu Gradište u toku su istraživanje stambenih objekata, kuća na sektoru tzv. Đuričinog grada, na kome dominiraju nalazi iz perioda neolita, odnosno potiske i vinčanske kulture, kako bi se utvrdila organizacija života u okviru naselja i potvrdili rezultati geomagnetnih snimanja izvedenih prošle godine.
„Na delu lokaliteta realizuju se iskopavanja unutar bronzanodopske fortifikacije, da bi se utvrdio karakter i namena zanimljivog, monumentalnog građevinskog sistema“, kaže mr Neda Mirković Marić, menadžer projekta.
Dr Barry Molloy, istraživač saradnik Univerzitetskog koledža u Dablinu, kaže da je tokom istraživanja, na lokalitetu realizovana i škola arheologije, pa su deo važnih arheoloških istraživanja studenti sa beogradskog Univerziteta, kao i studenti arheologije Univerziteta u Kardifu i Univerzitetskog koledža u Dablinu.
Višeslojni lokalitet Gradište proglašen je za arheološko nalazište od velikog značaja, a realizaciju tog projekta finansijski je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja.
(rtv.rs)